Nagykutasi értéktár
Torkos pajta
Az 1960-as évek közepéig a Nagykutas, Fő u. 29. szám alatti telken állt az úgynevezett torkos pajta, ami a Göcseji Falumúzeum létrehozásakor (1968) került áthelyezésre a zalaegerszegi szkanzen területére.
A gyűjteményt zalai településekről szállították a helyszínre, mindvégig szem előtt tartva, hogy a környéken fellelhető archaikus épülettípusok legszebb példányait gyűjtsék egy csokorba.
Ma a múzeum nagyméretű gazdasági eszközei, a boronák, különböző típusú ekék, darálók, szekér található a pajtában. A pajta homlokzati síkjából kiugró torkán át juthatunk a cséplőszínbe, amit nem takar el padlás, így jól látható a tető szerkezete és a zsúpolás módja. Érdekessége az ilyen pajtaépítésnek, hogy fém szeget nem használtak fel, helyette faszeggel vagy csapolással kötötték össze a vízszintesen fektetett gerendákat. Szintén faszegekkel rögzítették a szelemeneket, szalufákat, lécezést helyettesítő sudárfákat. A pajta torkán tolatott be a cséplőgép, de ide húzták be a felpakolt szénásszekeret vihar alkalmával. Ez szolgált a kepe és a törek behordására, szárítására is.